Za 15 rokov moderovania som zažil množstvo svadieb na ktorých nechýbal klobúkový tanec. Ako isto viete, klobúkový alebo aj redový tanec je vyvrcholením svadby, ktoré si mladomanželia i svadobčania vždy poriadne užijú.
PREMENA SLOBODNEJ DIEVČINY NA VYDATÚ ŽENU
Redový tanec sa zvyčajne tancuje o pol noci a spolu s čepčením symbolizuje, že nevestino srdce je už zadané a stáva sa vydatou ženou. Ak by sme šli po stopách tradície, tak najskôr sa nevesty opýtajú slobodní chlapi, či jej môžu partu sňať. Ona povolí až na tretí krát a následne jej družička dá na hlavu veniec alebo šatku. Vychádza sa pritom zo starých slovenských zvykov, že vydaté ženy nosili vlasy zahalené. Nevesta sa odchádza prezliecť zo svadobných šiat, ktoré predstavujú čistotu do kroja alebo kratších spoločenských šiat obvykle červenej farby.
Zatiaľ čo sa prezlieka, chlapi stihnú vyjednávať so ženíchom o parte. On za ňu patrične zaplatí fľaškami pálenky a tým si kúpil nevestin vienok – čistotu. Prichádza čerstvá pani a polnočný tanec môže začať. Ja v úlohe svadobného moderátora však najskôr oboznámim hostí s pravidlami, ktoré som predtým s mladomanželmi prekonzultoval. Tak isto dohliadam na to, aby sa v tanci dostatočne rýchlo vystriedali všetci svadobčania, aby sa novomanželia príliš neunavili 🙂
Tancuje sa buď po jednom alebo v malých skupinkách, pričom každý z hostí musí za tanec s nevestou zaplatiť. Obyčajne sa do stredu parketu umiestní stolička na ktorej sedí krstná mama či družička nevesty s prázdnou misou na kolenách. Hostia k nej prichádzajú v pároch a vložia do nej toľko peňazí, koľko uznajú za vhodné na začiatok spoločného života. Ako posledný s nevestou tancuje ženích a napokon ju dvihne na ruky, čím dáva najavo že patrí k nemu.